Domena internetowa daje dziś wiele możliwości. To przede wszystkim znakomity sposób na prezentację i utrwalenie wizerunku firmy. Starannie dobrana domena tworzy unikalny adres, który staje się skutecznym narzędziem strategii biznesowej. Jednak lista dostępnych rozszerzeń nieustannie maleje. Duża konkurencyjność domeny skutkuje dynamiką na rynku wtórnym. Jednym ze sposobów na pozyskanie atrakcyjnej domeny jest cesja.

Co to jest cesja domeny i  kiedy należy ją przeprowadzić?

Cesja domeny to proces, w wyniku którego następuje przekazanie wszystkich praw i obowiązków dotyczących własności domeny na innego użytkownika. Oznacza to zatem faktyczną zmianę danych abonenta. Kiedy najczęściej wykonuje się cesję?

 Wykonanie cesji jest w tych przypadkach konieczne przede wszystkim ze względu na prawny aspekt własności domeny, ale także z uwagi na konieczność umieszczania prawdziwych danych na dokumentach np. fakturach.

Jak przebiega cesja domeny?

Cesja domeny abonentów zarejestrowanych w naszym serwisie przebiega drogą elektroniczną. W tym celu niezbędne jest posiadanie konta abonenckiego zarówno przez podmiot zrzekający się praw własności do domeny, jak i przyszły właściciel. Proces cesji inicjuje abonent, który zrzeka się praw do domeny ( tzw. cedent). W tym celu w swoim panelu pobiera kod e-cesji i przekazuje go drugiej stronie, która ma przejąć domenę ( czyli cesjonariuszowi). Następnie przyszły właściciel loguje się do swojego konta abonenckiego i rozpoczyna u siebie proces e-cesji. W tym celu musi podać nazwę domeny oraz kod, który otrzymał od strony zrzekającej się praw. Ostatni etap procesu to zatwierdzenie cesji  zarówno przez stronę zrzekającą się, jak i przejmującą domenę. Jedynie w przypadku, kiedy obie strony zatwierdzą cesję poprzez link wysłany na własną skrzynkę mejlową abonenta, proces zakończy się pomyślnie. W przypadku braku potwierdzenia przez którąkolwiek ze stron w przeciągu dwóch tygodni proces cesji zostaje całkowicie anulowany, a kod autoryzacyjny traci ważność. Jeśli strony nadal będą zainteresowane przekazaniem domeny, zobligowane są do rozpoczęcia procesu od początku, czyli od wygenerowania przez podmiot zrzekający się nowego, ważnego kodu.

Cesja, a bezpieczeństwo i ochrona danych

Dane aktualnego właściciela domeny są zapisywane w bazie Whois. W przypadku cesji niektórych domen, wrażliwe dane osoby fizycznej mogą zostać ukryte. Operator nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowe działanie rejestrów Nadrzędnych, w tym za ukrywanie części danych. Każdy abonent nabywający prawa do domeny w ramach cesji zobowiązany jest do zatwierdzenia zgody na przetwarzanie danych w ramach usług Operatora. Strona zrzekająca się praw i obowiązków względem rozszerzenia ma prawo zażądać weryfikacji e-cesji w formie pisemnej.  W tym celu należy przesłać stosowne oświadczenia do operatora drogą mejlową z adresu autoryzowanego abonenta. Proces szyfrowania danych w naszym serwisie przebiega według najwyższych standardów bezpieczeństwa. W przypadku wątpliwości i pytań należy zgłosić się do naszego działu pomocy.